نارو آمریکا به عربستان

ترکی الفیصل: آمریکا پشت ما را خالی کرد

رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی اذعان کرد که سعودیها احساس می‌کنند آمریکا آنان را تنها گذاشته است.

بر خلاف این ادعا، کارشناسان تأکید دارند که آمریکاییها با کمک سعودیها به بهانه مبارزه با دزدی دریایی و قاچاق سلاح، حضور خود را در دریای سرخ و تنگه باب المندب افزایش داده‌اند؛ اقدامی که آمریکا از این طریق، به دنبال شکست آتش‌بس در یمن است

این شاهزاده سعودی همچنین مدعی شد که حذف نام انصارالله از لیست موسوم به گروههای تروریستی، باعث شده است که حملات این جنبش به عربستان و امارات بیشتر شود. این در حالی است که مقامات یمن بارها تأکید کرده‌اند که این حملات، پاسخی به هشت سال جنایت ائتلاف سعودی در این کشور است.

الفیصل ادامه داد: «[جو بایدن] رئیس جمهور آمریکا در کمپین انتخاباتی خود گفت که عربستان سعودی را کنار خواهد گذاشت و طبیعتا با توقف عملیات مشترکی که آمریکا و عربستان برای مقابله با حوثیها در یمن داشتند، به وعده خود عمل کرد».

وی با بیان اینکه بایدن همچنین گفته بود که با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار نخواهد کرد، ادعا کرد، عربستان سعودی از مدتها پیش خواستار حل مسالمت‌آمیز جنگ یمن است، ولی انصارالله با این مسئله موافقت نمی‌کند.

این ادعا در حالی مطرح شده است که با وجود گذشت چندین روز از آتش‌بس، ائتلاف سعودی اجازه ورود کشتیهای حامل سوخت به یمن را نمی‌دهد و از پرواز به فرودگاه صنعاء جلوگیری می‌کند.

در همین ارتباط، جنبش انصارالله یمن بیست و ششم فروردین ماه جاری از افزایش تنش‌ها توسط آمریکا در دریای سرخ، هم‌زمان با اجرای آتش‌بس سازمان ملل در این کشور انتقاد کرد.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی این جنبش تأکید کرد: «تحرکات آمریکایی در دریای سرخ و در سایه آتش‌بس انسانی و نظامی در یمن با ادعای واشنگتن درباره حمایت از آتش‌بس تناقض دارد؛ چرا که این تحرکات به دنبال تقویت وضعیت‌های جنگ و محاصره علیه یمن هستند».

این در حالی است که اوایل آوریل «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن آغاز آتش‌بس و توقف عملیات‌های نظامی در این کشور را اعلام کرده بود؛ آتش‌بسی که شامل تمام عملیات‌های هوایی، زمینی و دریایی [چه در داخل یمن و چه در مرزهای خارجی آن] می‌شود.

بر خلاف آنچه ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی ادعا می‌کند، این ائتلاف به هیچ وجه به آتش‌بس پایبند نیست؛ حتی شامگاه گذشته نیز عبدالسلام خبر داد که از زمان اجرایی شدن آتش‌بس، ائتلاف متجاوز اجازه نمی‌دهد هیچ هواپیمایی وارد صنعاء شود و از ورود کشتیهای حامل سوخت به بندرگاه الحدیده جلوگیری می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن امروز دوشنبه خبر داد که ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی همچنان در حال نقض آتش‌بس در این کشور است.

شبکه خبری المسیره به نقل از عبدالسلام گزارش داد، از زمان اجرایی شدن آتش‌بس، ائتلاف متجاوز اجازه نمی‌دهد هیچ هواپیمایی وارد صنعاء شود و از ورود کشتیهای حامل سوخت به بندرگاه الحدیده جلوگیری می‌کند.

وی خاطر نشان کرد، ائتلاف سعودی-اماراتی همچنین آتش‌بس را از نظر نظامی نقض کرده است؛ زیرا پهپادهای جاسوسی این ائتلاف، نُه بار حملاتی را انجام دادند و مزدوران آن نیز سه بار در مأرب عملیات کرد.

در همین ارتباط، «عصام یحیى المتوکل» سخنگوی رسمی شرکت نفت یمن پنجشنبه گذشته از نقض مجدد آتش‌بس در این کشور از سوی ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی خبر داد و تأکید کرد، ائتلاف، همچنان به دزدی دریایی ادامه می‌دهد.

المتوکل با بیان اینکه ائتلاف کشتی «هاروست» حامل ۲۹ هزار و ۹۷۶ تن گازوئیل را توقیف کرده است، تصریح کرد، با وجود تفتیش و داشتن مجوز سازمان ملل، ائتلاف متجاوز این کشتی را توقیف کرده است. بدین ترتیب تعداد کشتی های توقیف شده به سه کشتی نفتی می رسد که همگی بازرسی شده و دارای مجوز ورود از سازمان ملل هستند.

این در حالی است که «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن سیزدهم فروردین ماه جاری از آغاز برقراری آتش‌بس در یمن خبر داد. به گفته وی آتش بس بین صنعاء و ائتلاف سعودی به اجرا درآمد و به موجب آن همه عملیات‌های نظامی برای مدت دو ماه متوقف می‌شود.

گروندبرگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: طرف‌های درگیری در یمن به پیشنهاد سازمان ملل درباره آتش بس(انسانی) دو ماهه پاسخ مثبت دادند که این توافق از ساعت ۱۷ دوم آوریل به اجرا در می‌آید. بر اساس این آتش‌بس همه عملیات‌های نظامی زمینی، هوایی و دریایی متوقف می‌شود.

بر اساس بندهای این توافق، ۱۸ کشتی حامل سوخت وارد بنادر الحدیده می‌شود و هر هفته به دو پرواز اجازه استفاده از فرودگاه صنعاء داده می‌شود.از جمله دیگر بندهای این توافق، نشست بین طرف‌ها برای توافق بر سر گشودن گذرگاه‌ها در تعز و دیگر استان‌ها به منظور بهبود تردد افراد در داخل یمن است. فرستاده ویژه سازمان ملل بر اهمیت اعتمادسازی دو طرف بر اساس این توافق به منظور ازسرگیری فرایند سیاسی برای پایان دادن به درگیری در یمن تاکید کرد.